Vishay/Dale RNC50J4021FRB14
RNC50J4021FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4021FRB14
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4021FRB14.pdf
Availability of RNC50J4021FRB14
QUANTITY
RNC50J4021FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4021FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4021FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4021FRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4021FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4021FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J4021FRB14
CONN HEADER R/A 13POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf