Vishay/Dale RNC50J4022DSB14
RNC50J4022DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4022DSB14
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4022DSB14.pdf
Availability of RNC50J4022DSB14
QUANTITY
RNC50J4022DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4022DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4022DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4022DSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4022DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4022DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4022DSB14
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 24QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 0.049" 16POS SMT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
SHEET FABRIC 50.8MM SQ 100/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf