Vishay/Dale RNC50J4023BSRSL
RNC50J4023BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4023BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4023BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4023BSRSL
QUANTITY
RNC50J4023BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4023BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4023BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4023BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4023BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4023BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4023BSRSL
CONN HEADER 22POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 2.5MM VERT 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 5A DIN datasheet.pdf
RES 1.80M OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf