Vishay/Dale RNC50J4072BSRSL
RNC50J4072BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4072BSRSL
Brief Description
RES 40.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4072BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4072BSRSL
QUANTITY
RNC50J4072BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4072BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4072BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4072BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4072BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4072BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4072BSRSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SCR THYRISTOR CA 1800V WC-500 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW FLEXIBLE ROD LEVER datasheet.pdf
SENSOR 2PSIG 1/2NPT .5-4.5V 12" datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO39 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 600A 3TOWER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SC70-3 datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.175W 0.1% AXIAL datasheet.pdf