Vishay/Dale RNC50J4082BSRE6
RNC50J4082BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4082BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4082BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4082BSRE6
QUANTITY
RNC50J4082BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4082BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4082BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4082BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4082BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4082BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4082BSRE6
IDC CABLE - MKC50K/MC50M/MPL50K datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 14" 8S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf