Vishay/Dale RNC50J4120BSB14
RNC50J4120BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4120BSB14
Brief Description
RES 412 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4120BSB14.pdf
Availability of RNC50J4120BSB14
QUANTITY
RNC50J4120BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4120BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4120BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4120BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4120BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4120BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4120BSB14
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS THRU HOLE datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 GRY TRANSF STN datasheet.pdf
RES 383 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 272BGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf