Vishay/Dale RNC50J4121BSBSL
RNC50J4121BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4121BSBSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4121BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4121BSBSL
QUANTITY
RNC50J4121BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4121BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4121BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4121BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4121BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4121BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4121BSBSL
DIP CABLE - HDM24S/AE24M/HDM24S datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 28POS OR datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 16.9 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 815MA 170 MOHM datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf