Vishay/Dale RNC50J4171BSB14
RNC50J4171BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4171BSB14
Brief Description
RES 4.17K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4171BSB14.pdf
Availability of RNC50J4171BSB14
QUANTITY
RNC50J4171BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4171BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4171BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4171BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4171BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4171BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4171BSB14
IC REG BUCK 3.3V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRISIL TELECOM PROTECTION DO-15 datasheet.pdf
RES MO 2W 7.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR LASER 16M NPN 10-30VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS SMT GOLD datasheet.pdf
MINIFIT CPI HDR ASSY MFBL 18CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf