Vishay/Dale RNC50J4220BSRSL
RNC50J4220BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4220BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4220BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4220BSRSL
QUANTITY
RNC50J4220BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4220BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4220BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4220BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4220BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4220BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4220BSRSL
IC REG LDO 12V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 27A TO-264 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 118K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf