Vishay/Dale RNC50J4222BSBSL
RNC50J4222BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4222BSBSL
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4222BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4222BSBSL
QUANTITY
RNC50J4222BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4222BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4222BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4222BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4222BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4222BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4222BSBSL
CONN HEADER 8POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8FLTPCK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES 870K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIN HEX CRIMP KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf