Vishay/Dale RNC50J4273BSBSL
RNC50J4273BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4273BSBSL
Brief Description
RES 427K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4273BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4273BSBSL
QUANTITY
RNC50J4273BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4273BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4273BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)427k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4273BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4273BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4273BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4273BSBSL
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONN LOOPING PLUG FOR WECO, MINI datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4GHZ, 5GHZ WLAN 1608 datasheet.pdf
SC 3.81/16/135G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf