Vishay/Dale RNC50J42R2FSRSL
RNC50J42R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J42R2FSRSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J42R2FSRSL.pdf
Availability of RNC50J42R2FSRSL
QUANTITY
RNC50J42R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J42R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J42R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J42R2FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J42R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J42R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J42R2FSRSL
IC REG LDO 3V 1A TO220FP datasheet.pdf
IC SENSOR 5KEY 5V 5MA SGL 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
64 STUDIO MOBILE ACCESS CLIENT datasheet.pdf
RES 267K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MMFB SIG PIN ASY 096 4.25 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf