Vishay/Dale RNC50J43R2FSRSL
RNC50J43R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J43R2FSRSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J43R2FSRSL.pdf
Availability of RNC50J43R2FSRSL
QUANTITY
RNC50J43R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J43R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J43R2FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J43R2FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J43R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J43R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J43R2FSRSL
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf