Vishay/Dale RNC50J43R2FSRSL
RNC50J43R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J43R2FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J43R2FSRSL.pdf
Availability of RNC50J43R2FSRSL
QUANTITY
RNC50J43R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J43R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J43R2FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J43R2FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J43R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J43R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J43R2FSRSL
LED 7SEG .39" SGL 565NM GRN CA datasheet.pdf
IC BUFF NINE SCHMT TIG 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
RES 114 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
SPACER MSS-RFS SER 3MM 1=25PCS datasheet.pdf