Vishay/Dale RNC50J4421FSRSL
RNC50J4421FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4421FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4421FSRSL.pdf
Availability of RNC50J4421FSRSL
QUANTITY
RNC50J4421FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4421FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4421FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4421FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4421FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4421FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4421FSRSL
BOX ABS BLACK 2.65"L X 2.61"W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLAIN BEARING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
M83513/20-G01CN datasheet.pdf
SMT INSULATED SPRING PIN .217" datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP .031 PIN VIOLET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A DL SYNC datasheet.pdf