Vishay/Dale RNC50J4422BSR36
RNC50J4422BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4422BSR36
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4422BSR36.pdf
Availability of RNC50J4422BSR36
QUANTITY
RNC50J4422BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4422BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J4422BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4422BSR36
Related LinksRNC50J4, RNC50J4422BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4422BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J4422BSR36
IC 4BIT PROG SYNC COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 20POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER M13 NYLON 3.3MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf