Vishay/Dale RNC50J4481BSRSL
RNC50J4481BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4481BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4481BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4481BSRSL
QUANTITY
RNC50J4481BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4481BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4481BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4481BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4481BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4481BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4481BSRSL
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 190 POS datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.3A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST DUPLEX datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf