Vishay/Dale RNC50J44R2DSR36
RNC50J44R2DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J44R2DSR36
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J44R2DSR36.pdf
Availability of RNC50J44R2DSR36
QUANTITY
RNC50J44R2DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J44R2DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J44R2DSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J44R2DSR36
Related LinksRNC50J4, RNC50J44R2DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J44R2DSR36 Details Description
Related parts for RNC50J44R2DSR36
ANTENNA 916MHZ THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XRC 535NM GREEN 39.8LM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
ICL 120 OHM 15% 3A 23.5MM datasheet.pdf