Vishay/Dale RNC50J4531FSRE6
RNC50J4531FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4531FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4531FSRE6.pdf
Availability of RNC50J4531FSRE6
QUANTITY
RNC50J4531FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4531FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4531FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4531FSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4531FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4531FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4531FSRE6
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE SKT DIN datasheet.pdf
FUSE MOD 60A 1000V BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf