Vishay/Dale RNC50J4532BSR36
RNC50J4532BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4532BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4532BSR36.pdf
Availability of RNC50J4532BSR36
QUANTITY
RNC50J4532BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4532BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J4532BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4532BSR36
Related LinksRNC50J4, RNC50J4532BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4532BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J4532BSR36
FIXED IND 68NH 230MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS RT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.05A 216 MOHM datasheet.pdf