Vishay/Dale RNC50J47R0DSB14
RNC50J47R0DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J47R0DSB14
Brief Description
RES 47 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J47R0DSB14.pdf
Availability of RNC50J47R0DSB14
QUANTITY
RNC50J47R0DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J47R0DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J47R0DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J47R0DSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J47R0DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J47R0DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J47R0DSB14
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W 24VIN 3.4VOUT DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A POLARPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11ABG IPEX datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 0.309 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf