Vishay/Dale RNC50J47R0DSRE6
RNC50J47R0DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J47R0DSRE6
Brief Description
RES 47 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J47R0DSRE6.pdf
Availability of RNC50J47R0DSRE6
QUANTITY
RNC50J47R0DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J47R0DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J47R0DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J47R0DSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J47R0DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J47R0DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J47R0DSRE6
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
KIT REFERENCE DESIGN DGTL COMPSS datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 55A TO-218 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC PWM CTRL HOT-SW 12V 32TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 28POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf