Vishay/Dale RNC50J4812BSB14
RNC50J4812BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4812BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4812BSB14.pdf
Availability of RNC50J4812BSB14
QUANTITY
RNC50J4812BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4812BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4812BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4812BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4812BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4812BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4812BSB14
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2.5KV NP0 3640 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEADER 2POS MALE R/A 1.25MM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 9A IN LINE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IMPACT PWR 5PR RA HDR PF 76AULF datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf