Vishay/Dale RNC50J4990BRBSL
RNC50J4990BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4990BRBSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4990BRBSL.pdf
Availability of RNC50J4990BRBSL
QUANTITY
RNC50J4990BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4990BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4990BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4990BRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4990BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4990BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J4990BRBSL
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 24BIT FET 56-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH W/MUX&REF 28SOIC datasheet.pdf
SKT MODULE, 14 POSN, G-SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 5.250" L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf