Vishay/Dale RNC50J4990BSRSL
RNC50J4990BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4990BSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4990BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4990BSRSL
QUANTITY
RNC50J4990BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4990BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4990BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4990BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4990BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4990BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4990BSRSL
IC DAC 14BIT 40CHAN 3V 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BLACKHAWK XDS560 USB EMULATOR datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 11POS TIN datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SIZE 18 DUAL STACK R/A PLUG GOLD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.36V 500MW SOD80 datasheet.pdf
END BLOCKS datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf