Vishay/Dale RNC50J4990FSRSL
RNC50J4990FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4990FSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4990FSRSL.pdf
Availability of RNC50J4990FSRSL
QUANTITY
RNC50J4990FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4990FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4990FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4990FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4990FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4990FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4990FSRSL
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 2.41MM datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf