Vishay/Dale RNC50J4991BRBSL
RNC50J4991BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991BRBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991BRBSL.pdf
Availability of RNC50J4991BRBSL
QUANTITY
RNC50J4991BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991BRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J4991BRBSL
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 100A TO249AB datasheet.pdf