Vishay/Dale RNC50J4991BSR36
RNC50J4991BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991BSR36.pdf
Availability of RNC50J4991BSR36
QUANTITY
RNC50J4991BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991BSR36
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J4991BSR36
RES SMD 698 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MPU I186 16MHZ 80PQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI DIFF 3.3V SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HAND TERMINATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
10UF 35V 5X11 105C RAD datasheet.pdf