Vishay/Dale RNC50J4991FSRSL
RNC50J4991FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4991FSRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4991FSRSL.pdf
Availability of RNC50J4991FSRSL
QUANTITY
RNC50J4991FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4991FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4991FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4991FSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4991FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4991FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4991FSRSL
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DPA SWITCH 8DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf