Vishay/Dale RNC50J4992BSBSL
RNC50J4992BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4992BSBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4992BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4992BSBSL
QUANTITY
RNC50J4992BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4992BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4992BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4992BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4992BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4992BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4992BSBSL
CAP CER 1200PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
PLINTH 23.63" FRAME DEPTH GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM .375A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 BLUE 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf