Vishay/Dale RNC50J4992FMBSL
RNC50J4992FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4992FMBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4992FMBSL.pdf
Availability of RNC50J4992FMBSL
QUANTITY
RNC50J4992FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4992FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4992FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4992FMBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4992FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4992FMBSL Details Description
Related parts for RNC50J4992FMBSL
IGBT 1200V 99A 350W SUPER247 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SMART SWITCH MINI-PRO SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V JB 0805 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf