Vishay/Dale RNC50J4992FRB14
RNC50J4992FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4992FRB14
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4992FRB14.pdf
Availability of RNC50J4992FRB14
QUANTITY
RNC50J4992FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4992FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4992FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4992FRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4992FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4992FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J4992FRB14
IC TRI 2.93/2.25/1.25V MON 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 400KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLK/WHT 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN X.FL RECEPT SMD datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR .45A 100UH datasheet.pdf