Vishay/Dale RNC50J49R3BSBSL
RNC50J49R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J49R3BSBSL
Brief Description
RES 49.3 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J49R3BSBSL.pdf
Availability of RNC50J49R3BSBSL
QUANTITY
RNC50J49R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J49R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J49R3BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J49R3BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J49R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J49R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J49R3BSBSL
IDC CABLE - CKC10G/AE10G/CCE10G datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
PUSH MNT, WEATHER RES. datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS PANL SLDTAIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 9V OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf