Vishay/Dale RNC50J49R9FRBSL
RNC50J49R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J49R9FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J49R9FRBSL.pdf
Availability of RNC50J49R9FRBSL
QUANTITY
RNC50J49R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J49R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J49R9FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J49R9FRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J49R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J49R9FRBSL Details Description
Related parts for RNC50J49R9FRBSL
FIXED IND 115UH 670MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC SCAN CTRLR EMB BOUNDRY 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 850MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER JC6 SERIES 6CIR datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 3.9K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 16V 12W datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 512MB 184UDIMM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf