Vishay/Dale RNC50J49R9FRRSL
RNC50J49R9FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J49R9FRRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J49R9FRRSL.pdf
Availability of RNC50J49R9FRRSL
QUANTITY
RNC50J49R9FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J49R9FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J49R9FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J49R9FRRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J49R9FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J49R9FRRSL Details Description
Related parts for RNC50J49R9FRRSL
INDUCTOR/XFRMR 14.7UH MULTIWIND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
FUSE 315A 690V 1E/76 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CLOSURE END SEAL DOUBLE PORT datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD15-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
RJI KAB 1XIP20 GEW90 22/7 1 0 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
AMPMODU,BREAK-AWAY datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf