Vishay/Dale RNC50J5051BSRSL
RNC50J5051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5051BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5051BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5051BSRSL
QUANTITY
RNC50J5051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5051BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5051BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5051BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5051BSRSL
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE Z datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HIGH SPEED CONN.1.27VERT.DIP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE6 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 18POS THRUHL datasheet.pdf
CONN MALE 9POS CONTACT INSERT datasheet.pdf