Vishay/Dale RNC50J50R0BSB14
RNC50J50R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J50R0BSB14
Brief Description
RES 50 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J50R0BSB14.pdf
Availability of RNC50J50R0BSB14
QUANTITY
RNC50J50R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J50R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J50R0BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J50R0BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J50R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J50R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J50R0BSB14
TERM BLOCK END COVER datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY .33"18# BLU 15' datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 720MA 485 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG SS 6POS STRT W/PIN datasheet.pdf