Vishay/Dale RNC50J50R0BSB14
RNC50J50R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J50R0BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J50R0BSB14.pdf
Availability of RNC50J50R0BSB14
QUANTITY
RNC50J50R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J50R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J50R0BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J50R0BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J50R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J50R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J50R0BSB14
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V C0J RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP SPNO datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf