Vishay/Dale RNC50J5102BSB14
RNC50J5102BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5102BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5102BSB14.pdf
Availability of RNC50J5102BSB14
QUANTITY
RNC50J5102BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5102BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5102BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5102BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5102BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5102BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5102BSB14
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 18-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 2A datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HDM EMPO090F140OT datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf