Vishay/Dale RNC50J5111BSRSL
RNC50J5111BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5111BSRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5111BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5111BSRSL
QUANTITY
RNC50J5111BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5111BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5111BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5111BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5111BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5111BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5111BSRSL
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10SON datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
PMI HOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf