Vishay/Dale RNC50J5111FRB14
RNC50J5111FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5111FRB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5111FRB14.pdf
Availability of RNC50J5111FRB14
QUANTITY
RNC50J5111FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5111FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5111FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5111FRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5111FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5111FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5111FRB14
MOSFET P-CH 12V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BARRIER STR 6X6X48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf