Vishay/Dale RNC50J5112FSRSL
RNC50J5112FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5112FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5112FSRSL.pdf
Availability of RNC50J5112FSRSL
QUANTITY
RNC50J5112FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5112FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5112FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5112FSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5112FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5112FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5112FSRSL
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.3W DO41 datasheet.pdf
25W3 M R/A .318 40A M.BRKT 4-40 datasheet.pdf