Vishay/Dale RNC50J5113BSRE6
RNC50J5113BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5113BSRE6
Brief Description
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5113BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5113BSRE6
QUANTITY
RNC50J5113BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5113BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5113BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5113BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5113BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5113BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5113BSRE6
CIR BRKR THRM 35A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC TXRX CAN FAULT TOL 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 40V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL BLACK datasheet.pdf
SCD-LCD DPX JPR SM 3MM RSR 3M datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf