Vishay/Dale RNC50J5173BSB14
RNC50J5173BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5173BSB14
Brief Description
RES 517K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5173BSB14.pdf
Availability of RNC50J5173BSB14
QUANTITY
RNC50J5173BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5173BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5173BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)517k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5173BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5173BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5173BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5173BSB14
BATTERY PACK NICAD 2.4V 600MAH datasheet.pdf
POCKET POUCH W/ASST CABLE TIES datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 1.5V datasheet.pdf