Vishay/Dale RNC50J5230FSRSL
RNC50J5230FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5230FSRSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5230FSRSL.pdf
Availability of RNC50J5230FSRSL
QUANTITY
RNC50J5230FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5230FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5230FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5230FSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5230FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5230FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5230FSRSL
CONN RCPT 8POS 1.5MM 28-26AWG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EDGECARD 132PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NO 16A PIN PLNGR datasheet.pdf
IC MASTER DSI 2.02 DIFF 32-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
RES 312.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 980MA 320 MOHM datasheet.pdf