Vishay/Dale RNC50J5231BSRSL
RNC50J5231BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5231BSRSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5231BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5231BSRSL
QUANTITY
RNC50J5231BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5231BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5231BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5231BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5231BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5231BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5231BSRSL
IC I/O PORT 8BIT ANLG 28DIP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CAMERA FLAT MONOCHROME datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 5 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf