Vishay/Dale RNC50J52R3DSRE6
RNC50J52R3DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J52R3DSRE6
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J52R3DSRE6.pdf
Availability of RNC50J52R3DSRE6
QUANTITY
RNC50J52R3DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J52R3DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J52R3DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J52R3DSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J52R3DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J52R3DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J52R3DSRE6
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
INDICATOR SS LED GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 178K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 277/480VAC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf