Vishay/Dale RNC50J52R3FSB14
RNC50J52R3FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J52R3FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J52R3FSB14.pdf
Availability of RNC50J52R3FSB14
QUANTITY
RNC50J52R3FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J52R3FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J52R3FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J52R3FSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J52R3FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J52R3FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J52R3FSB14
CONN PLUG 4POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERMINATION BLADE 7-CKT CLOSED datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf