Vishay/Dale RNC50J5303BSBSL
RNC50J5303BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5303BSBSL
Brief Description
RES 530K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5303BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5303BSBSL
QUANTITY
RNC50J5303BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5303BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5303BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5303BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5303BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5303BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5303BSBSL
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
BOLT TERM BLOCK 250KCMIL-10AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf