Vishay/Dale RNC50J5360FRB14
RNC50J5360FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5360FRB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5360FRB14.pdf
Availability of RNC50J5360FRB14
QUANTITY
RNC50J5360FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5360FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5360FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5360FRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5360FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5360FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5360FRB14
IC REG LDO 6.3V 1.5A TO220F-4 datasheet.pdf
SINGLE ROW RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES MO 3W 150K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214BA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 42POS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCV8537 ADJ datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf